Ultimele pregătiri pentru Festivalul Inimilor de la Timișoara

0
373

Festivalul_Inimilor_din_Timisoara

Timișoara se pregătește de sărbatoare. Cea de-a douăzeci și șasea ediție a Festivalului Internațional de Folclor “Festivalul Inimilor” vine cu pași repezi.

Evenimentul va avea loc în perioada 8 – 12 iulie, la Teatrul de Vară din Parcul Rozelor. Este o sărbătoare a folclorului mondial, care reunește în acest an în capitala Banatului aproximativ 1200 de artiști din 13 țări. Astfel că încă din anul 1990, Parcul Rozelor din Timișoara găzduiește în luna iulie unul dintre cele mai mari evenimente internaționale de folclor, cunoscut sub numele de Festivalul Inimilor. Pentru ediția din acest an a festivalului și-au confirmat participarea valoaroase ansambluri artistice din Bulgaria, Columbia, Georgia, Macedonia, Mexic, Republica Moldova, Rusia, Serbia, Slovacia,  SUA, Turcia  și Ungaria.

Din țară vor participa ansamblurile: “Doina Gorjului” – Tg. Jiu, “Porolissum” – Zalău, „Ceata Junilor” – Sibiu, “Bihorul” – Oradea, “Bîrzava” – Reșița, „Zarandul” – Arad, “Lugojana” – Lugoj, iar din Timișoara  „Banatul”,  „Timișul” și „Doina Timișului”. Nu vor lipsi de la această ediție nici formațiile așezămintelor culturale din Bănia, Armeniș, Tudor Vladimirescu, Olari, Pecica  precum și cele ale comunităților etnice.

Spectacolul inaugural din data de 8 iulie va fi susţinut ca în fiecare an, de formațiile Ansamblului folcloric „TIMIŞUL”, cu participarea unor solişti renumiți ai Banatului.

Evenimentul este organizat de Primăria Timişoara, Consiliul Local şi Casa de Cultură a municipiului Timişoara.

Programul Festivalului Inimilor 2015

Miercuri, 8 iulie, ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblul folcloric „Timişul” cu participarea soliştilor vocali: Nicoleta Voica, Petrică Moise, Andreea Voica, Carmen Popovici-Dumbravă, Dumitru Stoicănescu, Stana Stepănescu, Doriana Talpeş, Maria Borţun Popescu, Ancuţa Fleşariu, Camelia Miuţescu, Ramona Roescu şi Cornel Brici.

Joi, 9 iulie
Ora 18.30 – Catedrala Ortodoxă Mitropolitană
– Depunerea de coroane la Monumentul Crucificării din faţa Catedralei Mitropolitane
– Parada portului popular pe traseul: Catedrală – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor.

Ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Deschiderea festivalului, spectacol susţinut de ansamblurile: „Ghiocelul” (Giroc), Formația de dansuri Giarmata, „Boldureana” (Boldur), „Ritmi Detstva” (Rusia), „Armenișana” (Armeniș), „Zestrea Gugulanilor” (Caransebeș), „Lugojana” (Lugoj), „Mladost” (Timișoara), „Bârzava” (Reșița), „Bihorul” (Oradea), „WICI” Song and Dancer Theater (Chicago, SUA), „Ceata Junilor” (Sibiu), „Fundacio Columbia Folklore” (Columbia), „Porolissum” (Zalău) şi „Doina Gorjului” (Tg.Jiu).

Vineri, 10 iulie, ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblurile: „Cununița” (Bănia), „Vargovcan” (Slovacia), „Păstrătorii Tradiției” (Pecica), „Florile Mureșului” (Vladimirescu), „Zarandul” (Arad), tinerii de la „Timișul”, „Ballet Folklorico del Norte” (Mexic), „Doina Timișului” (Timișoara), „Folklor Kurumu” (Turcia), „Banatul” (Timișoara), „Esbart Marboleny” (Spania), „ORO” (Niș, Serbia), „University 2” al Universității de Stat Ivane Javakhishvili din Tbilisi (Georgia), „WICI – Song and Dancer Theater” (Chicago, SUA).

Sâmbătă, 11 iulie, ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblurile: „Pusta Banatului” (Timișoara), Ansamblul de dansuri tradiționale din Pietroasa, „Kud Majdanpek” (Serbia), „Szeged Tancegyuttes” (Ungaria), „Eszterlanc” (Timişoara), „Szederinda” (Tormac), „Pacsirta” (Tileagd), „Cununița” (Bănia), „Mărgăritare Basarabene” (Republica Moldova), „Kremikovche” (Bulgaria), „Mirche Açev” (Macedonia), „Vargovcan” (Slovacia), „Ritmi Detstva” (Rusia), „ORO” (Niș, Serbia), „Esbart Marboleny” (Spania), „Folklor Kurumu” (Turcia), „University 2” Tbilisi (Georgia), „WICI” Song and Dancer Theater (Chicago, SUA), „Fundacio Columbia Folklore” (Columbia).

Duminică, 12 iulie
Ora 11.00 – Muzeul Satului Bănăţean
– Spectacol susţinut de formaţiile participante la festival
Ora 19.30 – Parcul Rozelor
– Spectacol susţinut de ansamblurile: „Timișul” – copii și tineret, „Kremikovche” (Bulgaria), „Kud Majdanpek” (Serbia), „Cununița” (Bănia), „Ritmi Detstva” (Rusia), participanții la seminarul de folclor, „Mărgăritare Basarabene” – Republica Moldova, „Mirche Açev” (Macedonia), „Vargovcan” (Slovacia), „WICI – Song and Dancer Theater” (SUA), „ORO” (Niș, Serbia), „Esbart Marboleny” (Spania), „Folklor Kurumu” (Turcia), „Fundacio Columbia Folklore” (Columbia), „University 2” Tbilisi (Georgia).

(Sursa foto: www.bzi.ro)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.