VIDEO: Investiție de un milion lei pe strada Pestalozzi

0
446

lucrari str. Pestalozzi

Municipalitatea a recepţionat, joi, lucrările de pe strada Pestalozzi, arteră refăcută în cadrul programului de reparaţii.  Este vorba despre zona sensului giratoriu de pe str. Corneliu Coposu și până la intersecția cu strada Ștefan cel Mare.

Aici a fost turat asfalt pe aproximativ 600 de metri, s-au refăcut trotuarele și bordurile. În plus, au fost create 65 de locuri de parcare. Pentru reabilitarea străzii Pestalozzi s-a investit 1 milion de lei, dintre care 800.000 lei în carosabil și 200.000 lei în trotuare.

Însă, imaginea modernă este umbrită de zecile de fire care atârnă pe stâlpi. “Cu operatorii de cabluri este o mare problemă. Aici a fost marea greșeală că s-a tolerat ca oricine să-și poată poziționa din aer tot felul de cabluri, fibre optice. Acum trebuie să rezolvăm ceea ce s-a făcut rău de-alungul zecilor de ani. La anul sper să avem totul în subteran”, susține primarul Timișoarei, Nicolae Robu.

Edilul spune că nu are soluții pentru cârpeli și amenință din nou cu amenzi societățile care lasă dezastru în urma lor.

12022398_10204696935934587_1472786235279654042_o

cabluri stalpi

lucrari Str Pestalozzi

lucrari Pestalozzi